معرفی رشته پرستاری

در بین رشته های پیراپزشکی، پرستاری یکی از رشته هایی است که هر ساله تعداد زیادی دانشجو می پذیرد. عموماً کسانی که در رشته پرستاری قبول می شوند کسانی هستند که می خواستند دکتر شوند اما شانس با آنها یار نبود و نتوانستند در کنکور سراسری قبول شوند. به همین دلیل به سراغ رشته پرستاری رفته اند. معرفی رشته پرستاری - سابقه پرستاری برای پرستاری را نمی توان پیشینه دانست و سن آن برابر با سن عمر انسان است؛ زیرا همیشه کسانی بوده اند که از بیماران پرستاری می کردند و بیشتر اعضای خانواده از بیماران مراقبت می کردند. اما پرستاری به عنوان یک حرفه و دانش در قرن نوزدهم در آلمان و بریتانیا شروع شد و به تدریج در سراسر جهان گسترش یافت. اولین دانشکده های پرستاری مذهبی بودند، اما به تدریج دانشکده های پرستاری از دین فاصله گرفتند و مرجع علمی پیدا کردند.

آشنایی با رشته پرستاری

 رشته پرستاری را می توان یکی از رشته های تحصیلی مهم در رشته بهداشت و درمان دانست که نبود آن در سیستم درمان مشکل ایجاد می کند. پرستاران وظایف مختلفی در درمان دارند که عبارتند از: نقش مراقبت، پشتیبانی، درمان، هماهنگی، مشاوره، مدیریت و پژوهش و حتی از نظر اهمیت شغل، جایگاه پرستاری را می توان در کنار پزشکی قرار داد. به طور کلی می توان گفت پرستاری دانشی است که به افراد می آموزد که چگونه فعالیت های مراقبتی را برای بیمار انجام دهند تا روند بهبودی بیماری سریعتر انجام شود. این مراقبت ها تخصصی هستند و برخی از آنها با رشته پزشکی همپوشانی دارند. مقدمه ای بر پرستاری – وظایف پرستار برای اینکه بفهمید برای پرستاری مناسب هستید یا خیر، باید مهم ترین وظایف پرستار را بدانید.

مهمترین وظیفه یک پرستار چیست ؟

کمک به پزشک و همکاری با تیم پزشکی، انجام تزریقات، انتقال خون، تمیز کردن و پانسمان زخم ها، ارائه گزارش پرستاری و ثبت مشخصات بیماران در پرونده پزشکی، دادن دارو به بیمار طبق دستور پزشک، انجام وظیفه هماهنگ کننده و ارتباط بین بیمار و پزشک، بررسی منظم وضعیت بیمار از قبیل فشار خون، دمای بدن، کنترل وضعیت تنفسی، و... وظیفه سرپرست: کنترل و نظارت بر واحد پرستاری و برنامه ریزی شیفت کاری.

پرستاری برای چه کسانی مناسب است ؟

برای قبولی در رشته پرستاری باید چه دروسی را بخوانیم ؟

مزایا و معایب رشته پرستاری چیست ؟

مهمترین ویژگی یک پرستار روحیه انساندوستی و خدمت به همنوعان است. زیرا اساس حرفه پرستاری خدمت است. رشته پرستاری را می توان یکی از مشاغل سخت دانست. این رشته برای کسانی مناسب است که می توانند ساعت های طولانی بیدار بمانند و خدمات ارائه دهند. آنها نیز باید صبور باشند. یکی دیگر از مهمترین ویژگی های پرستاران برخورد دوستانه و مناسب با بیماران است. زیرا پرستاران ساعات زیادی را با بیماران می گذرانند. همچنین این فیلد برای کسانی که تحمل بالایی دارند مناسب است. برخی مراقبت های پزشکی و بهداشتی دارای مشکلات بهداشتی و روانی هستند و پرستار باید بتواند شرایط بحرانی و سخت را تحمل کند.
رشته پرستاری در زیر گروه 1 آزمون آزمایشی می باشد. به همین دلیل همانند رشته های پزشکی و دندانپزشکی، مطالعه و تسلط بر دروس زیست شناسی و شیمی برای آزمون تجربی اهمیت زیادی دارد. چون زیست شناسی در آزمون سراسری ضریب 4 و شیمی ضریب 3 دارد. دروس دیگری مانند فیزیک و ریاضی اهمیت کمتری دارند و ضریب آنها 2 است. زمین شناسی بر خلاف داروسازی برای پرستاری ضریب صفر دارد.
یکی از مهمترین مزیت های رشته پرستاری بازار کار خوب آن است. تا فارغ التحصیلان رشته پرستاری خیلی زود جذب بازار کار شوند و از درآمد مناسب و خوبی برخوردار شوند. همچنین مزایای معنوی دیگری مانند رشد و تعالی فردی و درک همنوعان را به همراه دارد.از معایب این رشته می توان به فشار کاری بالا و شیفت کاری طولانی اشاره کرد که باعث خستگی مفرط و فرسودگی شغلی پرستاران می شود. همچنین پرستاران همواره با افراد آسیب دیده و بیمار مواجه هستند و باید روحیه خود را حفظ کرده و از فشارهای روحی و روانی ناشی از مشاهده دردها و رنج های دیگران در امان باشند.همچنین به دلیل کمبود نیرو، امکان بازنشستگی پیش از موعد برای پرستاران وجود ندارد و موظف به اتمام دوره کاری خود هستند. گاهی پرستاران مجبورند کار خود را در اولویت قرار دهند و زندگی خصوصی خود را رها کنند تا کار خود را انجام دهند.

مشاورین ما 

مشاورین ما آماده پاسخگویی به تمام سوالات شما عزیزان در خصوص اخذ صندلی و پذیرش در رشته پرستاری هستند.

تماس با مشاور